Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων

18 Μαΐου, 2024 11:13 μμ

Ο Σύλλογος

Λίγα λόγια για τον σύλλογο

Ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του 6ου Γυμνασίου Ν. Ιωνίας, είναι αποτέλεσμα του κοινού ενδιαφέροντος των γονέων & κηδεμόνων για το κοινό καλό όλων των παιδιών και κατ΄ επέκταση  της σχολικής κοινότητας.

Τα μέλη του συλλόγου είναι ΟΛΟΙ οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας.

Η λειτουργία του συλλόγου στηρίζεται αποκλειστικά στην Εθελοντική Συμμετοχή των μελών του. Ο Σύλλογος διέπεται  από πνεύμα  Συνεργασίας και Δημιουργικότητας με σκοπό την επίτευξη των στόχων του, την αρμονική λειτουργία της σχολικής κοινότητας.

Ποιες είναι οι αρμοδιότητες του συλλόγου
  • Δημιουργία συνθηκών αρμονικής συνεργασίας Σχολείου και Οικογενείας, των δύο σημαντικότερων παραγόντων που επηρεάζουν την ανάπτυξη του κάθε ατόμου.
  • Συμβολή στη λήψη μέτρων για την εξασφάλιση συνθηκών σωματικής και ψυχικής υγείας των μαθητών.
  • Ενημέρωση για περιπτώσεις μαθητών που αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα, όπως οικονομική δυσχέρεια, διαταραγμένες οικογενειακές σχέσεις ή και τάσεις περιθωριακής συμπεριφοράς (ναρκωτικά, συμμορίες,) και συνεργασία με τον Σύλλογο Διδασκόντων προκειμένου από κοινού να αντιμετωπιστούν τυχόν προβλήματα, ώστε να βοηθηθεί ο μαθητής και να εξομαλυνθεί το σχολικό περιβάλλον.
  • Ενίσχυση του πολιτιστικού έργου του Σχολείου με την οργάνωση εκδρομών, επισκέψεων, εορτών, εκθέσεων και διαλέξεων.
  • Συνεργασία με τις αρμόδιες κρατικές και δημοτικές Αρχές, την εκκλησία, αθλητικούς και πολιτιστικούς συλλόγους της περιοχής και άλλους Συλλόγους Γονέων και με τις μαθητικές κοινότητες.
Ποιες δεν είναι οι αρμοδιότητες του συλλόγου
  • Δεν επεμβαίνει σε Διοικητικά Θέματα του σχολείου.
  • Δεν επεμβαίνει στον τρόπο και στο πρόγραμμα διδασκαλίας των εκπαιδευτικών.
  • Δεν επεμβαίνει στην επίλυση προσωπικών διαφορών μεταξύ γονέων ή γονέων και εκπαιδευτικών.
  • Δεν αντιτίθεται στο γενικό κανονισμό του σχολείου.

Σκοπός του συλλόγου μας η ανταλλαγή των προβληματισμών μεταξύ των Γονέων & Κηδεμόνων και η συνεργασία με το σχολείο και τους εκπαιδευτικούς, ώστε ο σημερινός μαθητής να αντικρίζει με αγάπη το σχολείο του και να βλέπει το δάσκαλο του ως Αρωγό και Οδηγό του στη σύγχρονη κοινωνία.

H Φιλοδοξία του συλλόγου μας είναι το σχολείο αποτελέσει δημιουργική κυψέλη, όπου μέσα της θα ανθίσει κάθε παιδί ξεχωριστά και θα ανακαλύψει, μαζί με τους δασκάλους και τους γονείς του, την πολύπλευρη προσωπικότητά του, με τη δημιουργική γνώση και το παιχνίδι, τη συμμετοχή του σε ομαδικές δράσεις και τη συνεργασία με τους άλλους συμμαθητές.