Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων

18 Μαΐου, 2024 6:47 μμ

ΠΡΑΚΤΙΚΑ 1ης ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σε συνέχεια της 1ης γενικής συνέλευσης του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων , την Κυριακή 22/10/2023 και ώρα 17.30, σας ενημερώνουμε ότι συζητήθηκαν και προτάθηκαν τα παρακάτω:

Α. Για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου, την ανεμπόδιστη και αποτελεσματική ροή των σχολικών μαθημάτων αλλά κυρίως για την ανάπτυξη σημαντικών δεξιοτήτων διαπραγμάτευσης των παιδιών μας, κρίνεται χρήσιμο οι γονείς μαζί με τους καθηγητές, να αφιερώσουμε χρόνο στην εκπαίδευσή τους σε ορθές πρακτικές διεκδίκησης των αιτημάτων ή και δικαιωμάτων τους.

Επιπρόσθετα, ζητούμε από την Διεύθυνση και το Σύλλογο Διδασκόντων, να ενημερώσει τους εκπροσώπους των μαθητών (δεκαπενταμελές) για τις πρακτικές και τα στάδια λήψης αποφάσεων από την μαθητική κοινότητα όπως προβλέπεται, ώστε να αποφεύγονται αυθαίρετες μεμονωμένες πρωτοβουλίες μαθητών που δεν προκύπτουν από τυπικές και έννομες διαδικασίες.

Β. Απαραίτητη κρίνεται δια ζώσης συνάντηση με παρουσία: της Διεύθυνσης του σχολείου, του Συλλόγου των Διδασκόντων, των μελών του Δεκαπενταμελούς των μαθητών και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Σε αυτή την συνάντηση, θα γίνει κοινή προσπάθεια γεφύρωσης όποιων διαφορών και ενδυνάμωση των σχέσεων μέσα από εποικοδομητικό διάλογο.

Γ. Ο Σύλλογος Γονέων θα έρθει άμεσα σε επαφή με τη Διεύθυνση του σχολείου, ώστε να συζητηθεί το θέμα απουσιών κατά τη διαδικασία της τηλεκπαίδευσης.

Σας ευχαριστούμε για την συμμετοχή.

Ας συνεχίσουμε να είμαστε συνεχώς δίπλα στα παιδιά μας.

Με εκτίμηση,
Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων.